Türk Kahvesi Tarifi

Türk Kahvesi Tarifi
Türk Kahvesi Tarifi

Merhabalar Lezzet Ustası takipçilerimiz, Bugün sizlere Türk Kahvesi yapmanın püf noktalarını ve tabi ki Türk kahvesi tarifini vereceğiz. İnanıyorum ki artık sohbetlerinizde kahvenizin çok lezzetli olduğu da konuşulacak. Vereceğimiz malzeme listesi ile 3 kişilik kahve hazırlanmaktadır. Eğer tek kişiye yapılacaksa malzemeleri 3′e bölebilirsiniz. 

Türk Kahvesi Tarifi Malzemeleri

 1. 3 fincan soğuk su
 2. 3 tatlı kaşığı taze Türk Kahvesi
 3. 3 kesme şeker ya da ( Orta Şeker İçin )
 4. Normal ya da bakır cezve ve kahve fincanları

Türk Kahvesi Tarifi Yapılışı

Öncelikle 3 fincan suyu cezveye koyup üzerine şekeri ve kahveyi ilave ediyoruz ve kısık ateş üzerinde kahve eriyinceye dek karıştırıyoruz. Kahve pişerken olabildiğince az karıştırmak kahvenin bol köpüklü olmasını sağlar. Eğer imkanınız varsa kömür ateşi ya da mangal ateşinde pişen kahve çok daha lezzetli olur. Kahvemiz bir süre kaynayıp kabarmaya başlayınca köpüğüyle birlikte kahvenin yarısını fincanlara döküyoruz. Geri kalan kahveyi tekrar ocağa alarak tekrar köpürünce yeniden fincanlara azar azar ilave ediyoruz. Kahveyi dökerken fincanın kenarına dikkat ediyoruz ki köpüğü kaçmasın. Kahve fincanları kahve ile dolunca , telvesi iyice çökünce ve mis gibi kokmaya başlayınca yanlarında birer bardaklık soğuk suyla birlikte servis ediyoruz.

Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Usulüne göre kahveyi yaparsanız köpürmesi için hazır köpük kullanmak, soda ya da karbonat kullanmak gerekmez. Zaten bu tür uygulamalar kahvenin tadını bozmaktadır. Her zaman şekerli kahveler daha iyi köpürmektedir. Yani şekersiz bir kahve yerine orta şekerli bir kahve köpüklü olması açısından daha iyidir. Bunun yanında çok fazla şeker kullanılması da kahvenin asıl tadını geri plana iter. Kahve pişirirken kabaran kahvenin cezvenin ağız kısmı ateşten çekilirse ve arka kısmı ocağın ortasına yerleştirilirse köpük cezvenin ağız kısmına doğru kabarır. Kahve fincana koyulmadan önce kesinlikle fincanlar sıcak olmalıdır. Fincanlar kapaklı olursa çok daha güzel bir görünüm ve lezzet ortaya çıkar Kahve ile birlikte lokum, kuru meyveler, tatlı ezmeler ve çeşitli şekerlemeler de ikram edilebilir.

Tarife Puan Verin

4.3/5 lezzetli (3 oy)

Yeni Eklenen Tarifler

Yemek Tarifleri Uygulamasını İndirin

Yorumlar (1)

 • ayşe toprak

  ayşe toprak

  08 Eylül 2014 16:08 zamanında | #

  Bunca yıldır yanlış yapıyormuşum bu site ile doğrusunu öğrendim. Hazırlayanlara teşekkür ederim

  yanıtla

Yorum yapmayı unutmayın :)

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.
Lezzet UstasıYemek Tarifleri